Nastavení cookies

4.11.2010 - Ministerstvo předložilo zcela nepřijatelný návrh úhradové vyhlášky

28.07.2011 |
ČLK dnes v rámci vnitřního připomínkového řízení obdržela z Ministerstva zdravotnictví návrh vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení objemu poskytnuté zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro rok 2011.Návrh vyhlášky potvrzuje skutečnost, že zatím co na mnoho problémů má vedení ČLK s ministrem Hegerem shodné či alespoň velmi podobné názory, zcela zásadně se bohužel lišíme v tom zásadním, tedy v představě o platech lékařů a o výši úhradách zdravotní péče, tedy v názoru na cenu naší práce.
V situaci, kdy na účtech zdravotních pojišťoven leží v rezervě 18 mld. Kč, je navržená vyhláška omezující dostupnost zdravotní péče nikoliv ekonomickou nutností, ale pouhým politickým rozhodnutím, kterým ostatně bylo rozhodnutí vlády nezvýšit platby za tzv. státní pojištěnce.

Ministerstvo zdravotnictví chce snížit úhrady, zpřísnit regulace a zachovat bývalým náměstkem Šnajdrem zavedený posun porovnávacího období o dva roky zpět.


Konkrétní příklady:

Pro PL:
- Snížení kapitace o 1 Kč
- Regulace při jakémkoli překročení průměrných nákladů v rámci segmentu (dříve byla tolerance 20%), regulační srážka ve výši 40% překročení (dříve 25%)

Pro AS:
- Snížení hodnoty bodu z 1,02 Kč na 1,00 Kč
- Tzv. nevýznamný počet pojištěnců snížen ze 100 na 25
- Regulace se uplatňují při jakémkoliv překročení nákladů referenčního období (dříve byla tolerance 5% na léky, 10% na indukovanou péči)

Vážené kolegyně a kolegové,
výše uvedený výčet negativních dopadů navrhované vyhlášky na soukromé lékaře nepovažujte v žádném případě za konečný. Jedná se pouze o ilustraci toho, proč takto navržená úhradová vyhláška nemůže být pro Českou lékařskou komoru přijatelná.
Pokud se nám návrh jednáním s Ministerstvem nepodaří zásadně modifikovat, mohla by takto likvidační úhradová vyhláška iniciovat razantní projev nesouhlasu soukromých lékařů s pokračováním systému, kdy stát zajišťuje zdravotní péči na úkor lékařů.

S kolegiálním pozdravem
Milan Kubek - prezident ČLK

Dokumenty ke stažení ve formátu pdf:
Název Velikost
01_navrh_uhradove_vyhlasky_pro_2011_mz.pdf 377.9 kB
02_duvodova_zprava_navrhu_uhradove_vyhlasky_mz.pdf 51.2 kB
03_ministerstvo_zdravotnictvi_predlozilo_naprosto_neprijatelny_navrh_uv.pdf 25 kB
Kategorie

Pro média

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy