Nastavení cookies

15.6.2010 - Nedostatek lékařů ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče

28.04.2011 |
Nedostatek lékařů a pokračující personální devastace nemocnic představují spolu s nedostatečnými výdaji na zdravotnictví hlavní nebezpečí pro české zdravotnictví. Lékaři odmítají nadále dotovat poskytování zdravotní péče na úkor svých příjmů, a proto odchází do zahraničí.

Dvě třetiny z odcházejících lékařů jsou muži a plnou polovinu tvoří plně kvalifikovaní lékaři ve věku 30 - 40 let, tedy lékaři s nejdelší profesní perspektivou, jejichž odchod představuje pro naši společnost největší ztrátu. Drtivou většinu emigrujících lékařů tvoří zaměstnanci nemocnic a to zejména anesteziologové, chirurgové a internisté.

Počet studentů lékařských fakult klesá. Povolání lékaře přestává být pro mladé muže atraktivní a tak 2/3 studentů tvoří ženy.

Pracující lékaři stárnou a zajišťování lékařské péče leží stále více na bedrech lékařů v důchodovém věku. Nemocnice marně shání kvalifikované lékaře, ale kvůli rozvrácenému systému vzdělávání stále více odchází i mladí
lékaři absolventi. Naše zdravotnictví je tak stále více závislé na práci cizinců, mezi nimiž kromě Slováků dominují kolegové ze zemí bývalého Sovětského Svazu.

ČLK podporuje požadavky lékařských odborů. Hromadné podání výpovědi je legitimním prostředkem k tomu, aby politici přestali občanům lhát a začali konečně opravdové problémy českého zdravotnictví řešit. Splnění oprávněných mzdových požadavků lékařů je v ekonomických možnostech České republiky. Vše je pouze otázkou priorit.

MUDr. Milan Kubek - prezident ČLK

Název Velikost
01_kubek_nedostatek_lekaru.ppf.pdf 1.6 MB
Kategorie

Pro média

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy