Nastavení cookies

Senát odmítl novelu zákona o vzdělávání lékařů

15.12.2016 | Prezident

Senát ČR včera těsnou většinou 31:30 odmítl návrh novely zákona č. 95/2004 Sb. o vzdělávání lékařů.

Změny ve vzdělávání lékařů připravovala dva roky pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, ve které měly své zastoupení lékařské fakulty, odborné společnosti i ČLK. Vzniklý kompromis, který jistě nebyl ideální (obsahoval například vysoce rizikové tzv. funkční kursy, které by mohly být zneužívány k dalšímu drobení medicíny a omezování práva kvalifikovaných lékařů vykonávat některé činnosti bez jejich absolvování) poté v únoru letošního roku schválila vláda.

   Zatím co lékařská komora vyjednaný kompromis respektovala, začali za našimi zády připravovat zástupci odborných společností a lékařských fakult spolu s některými členy zdravotního výboru Sněmovny ve spolupráci s ministerstvem tzv. komplexní pozměňovací návrh, kterým původní návrh změnili k nepoznání. Poslanci nakonec schválili text, který již nebyl zákonem potřebným pro zdravotnictví.

   Po projednání na listopadovém sjezdu zaujala ČLK jasné stanovisko, že přijetí takto nepotřebného zákona by pouze na několik dalších let zabránilo změnám, které vzdělávání lékařů potřebuje. Zákon nesnižující přebujelý počet oborů, nezkracující délku specializační přípravy, nezajišťující dostupnost vzdělávání v regionálních nemocnicích a neřešící financování vzdělávání, takový zákon ČLK odmítla. O tomto stanovisku komory jsem informoval předsedu vlády, bývalého i současného ministra zdravotnictví i všechny senátorky a senátory.

   Zatím co ústavně právní výbor senátu návrh zákona odmítl, tak zdravotní výbor toto úterý návrh naopak podpořil, přičemž jej navíc obohatil na ministerstvu připravenou novinkou, aby v našich nemocnicích mohli až jeden rok pracovat lékaři cizinci bez povinnosti nostrifikace diplomu z lékařské fakulty, bez povinnosti prokázat znalost češtiny a bez aprobační zkoušky, která je analogií našich státních zkoušek.

   Skutečnost, že ministr zdravotnictví označující sám sebe za „ministra pacientů“ podpořil návrh, který by ohrozil zdraví a životy pacientů, byla šokující. Stejně šokující bylo to, že návrh novely zákona podpořily lékařské fakulty, odborné společnosti sdružené v ČLS-JEP i sdružení Mladí lékaři. Komora zůstala sama, podporovaná pouze Lékařským odborovým klubem. Přesto se nám díky pomoci těch senátorů, kteří neztratili zdravý rozum, podařilo nebezpečí, alespoň prozatím odvrátit.

   Senát ČR včera návrh novely zákona těsnou většinou 31:30 odmítl. Náš boj proti lobbystickým skupinám se tak přenese znovu na půdu Poslanecké sněmovny. Vyhráli jsme bitvu, ale válka neskončila.

                             S kolegiálním pozdravem  MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy