Nastavení cookies

Sedmou vlnu epidemie nemoci Covid-19 ministerstvo zdravotnictví podceňuje

22.07.2022 | Prezident

Ministerstvo zdravotnictví nereaguje na rychlý nárůst počtu nemocných, tato chyba se nám může vymstít. Skutečnost, že na rozdíl od řady jiných evropských zemí, neplatí v České republice žádná protiepidemická opatření, je nezodpovědný hazard. Není možné spoléhat se na to, že „zdravotníci zase všechno zvládnou“ nebo, že se „epidemie sama přežene“.


Vážený pane ministře,

   obracím se na Vás v souvislosti se současnou letní vlnou epidemie nemoci Covid-19, kterou před několika měsíci nikdo neočekával. Skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví nereaguje na rychlý nárůst počtu nemocných považuji za chybu, která se nám může vymstít. Jako prezident České lékařské komory cítím, obdobně jako během předchozích epidemických vln, i tentokrát jistou spoluzodpovědnost za zvládání epidemie. Skutečnost, že na rozdíl od řady jiných evropských zemí, neplatí v České republice žádná protiepidemická opatření, považuji za nezodpovědný hazard. Není možné spoléhat se na to, že „zdravotníci zase všechno zvládnou“ nebo, že se „epidemie sama přežene“. Uklidňovat se tím, že v nemocnicích je zatím hospitalizováno „pouze 300 pacientů“ a že zatím umírají na Covid-19 „pouze jednotlivci“, to nepovažuji za příliš prozíravé. Je přece jasné, že právě tyto ukazatele mají zpoždění za počtem nakažených osob, který navíc v současnosti kvůli absenci testování pouze odhadujeme. To není dobré. 
   Pokud bude Ministerstvo zdravotnictví ČR spolupracovat s Českou lékařskou komorou, budou mít společně šířené informace větší přesvědčovací schopnost. Právě proto upřednostňuji společný postup. V současnosti však lékařská komora nemá z ministerstva žádné oficiální informace ani pro své členy. V této souvislosti Vás naléhavě žádám o odpovědi alespoň na následující otázky:

- Kdy bude v České republice obnovena povinnost nošení respirátorů (roušek) ve zdravotnických zařízeních, v sociálních zařízeních a v hromadné dopravě?

- Kdy bude obnoveno hrazení PCR testů z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro veřejnost a v jakém rozsahu?

- Kdy bude dostupné pro pacienty v ČR antivirotikum Paxlovid?

- Kdy bude zahájeno podávání druhých booster dávek vakcín (4. dávka očkování) ?

- Kdy vydá ministerstvo zdravotnictví aktualizované metodické pokyny, kterými by se mohli lékaři řídit?

Vážený pane ministře, 

   aktuálních otázek v souvislosti s nemocí Covid-19 je samozřejmě mnohem více. Tyto jsou však asi nejnaléhavější, a proto Vás prosím o rychlou odpověď, aby Česká lékařská komora mohla informovat své členy. Naším cílem není šíření paniky, ale snaha předcházet hrozícímu chaosu a minimalizovat škody. Proto si Vás ještě závěrem dovoluji požádat o přehodnocení Vašeho „liberálního přístupu“. Po zkušenostech z uplynulých dvou let nemohu označit spoléhání se na to, že různá doporučení bude dobrovolně respektovat dostatečný počet obyvatel k tomu, aby tato doporučení mohla fungovat, jinak, než jako naivitu. Z chyb, které jsme udělali, bychom se měli poučit a ne je znovu a znovu opakovat. 

12. 7. 2022

S uctivým pozdravem             

                                                                                         MUDr. Milan Kubek
                                                                                prezident České lékařské komory

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy