Nastavení cookies

MINUTA TICHA ZA OBĚTI PANDEMIE

21.03.2021 | Prezident

Minuta ticha se uskuteční v pondělí 22.března v poledne.

Vážené kolegyně a kolegové,

v pondělí 22. března uplyne rok ode dne, kdy v naší zemi zemřel první pacient na nemoc Covid-19, která si do dnešního dne vyžádala životy cca. 30 000 lidí včetně 75 zdravotníků, z toho 30 lékařů. Desítky tisíc nemocných jsme společnými silami dokázali zachránit, přesto se nezvládnutá epidemie stala katastrofou, která nemá v naší novodobé historii obdoby. Již několik týdnů opět na Covid-19 umírá více než 200 lidí denně. Když si uvědomíme, že průměrný denní počet úmrtí na kardiovaskulární choroby je 140 a na všechna onkologická onemocnění dohromady 75, jde o strašná čísla, ale stále jen čísla. Za každým číslem v té smutné statistice se však ve skutečnosti skrývá člověk a smutek lidí, kteří ho měli rádi, kterým chybí a kterým se po něm stýská.

Žádná pietní akce, jakkoliv upřímně míněná, samozřejmě nikomu život nevrátí. Přesto bychom na všechny ty mrtvé neměli zapomínat. Vždyť byli našimi příbuznými, přáteli, známými, kolegy, sousedy a spoluobčany. Připomeňme si tedy společně jejich památku. Každý z nás se může k symbolické minutě ticha připojit. Zastavme se tedy na chvilku a vzpomínejme.

 

S pozdravem  Milan Kubek

      

         www.minutaticha.cz

         www.facebook.com/minuta.ticha2021

 

         Minuta ticha se uskuteční v pondělí 22.března v poledne. Budou vyzvánět kostelní zvony většiny církevních společenství. Informační podporu přislíbila Minutě ticha celá řada médií – Český rozhlas, většina soukromých rozhlasových stanic, televizní stanice, velké informační weby, některá významná média působící na facebooku.

         Minuta ticha vznikla jako reakce na převažující technicko-organizační pojetí pandemie ve veřejné debatě. Velmi se v ní zapomínalo na lidský rozměr šíření nemoci a na jeho destruktivní vliv na společnost. Smutek a smrt tak zůstávaly jen ve statistikách, jako bychom opomenuli, že takový rozsah úmrtí se projeví na stavu celé společnosti a na její schopnosti současnou situaci zvládat.

         Iniciátorem a hlavním organizátorem Minuty ticha je Petr Pospíchal, někdejší disident, politický vězeň, velvyslanec a také někdejší předseda RRTV, který navrhl uskutečnit celonárodní pietu v den výročí prvního českého úmrtí na covid-19. Společně s aktivistkou Janou Hradilkovou a novinářem Janem Kašpárkem vydali počátkem března výzvu, která žádala o připojení k Minutě ticha jako připomínce obětí pandemie a výraz účasti s pozůstalými, která nebude spojována s úvahami o otázkách viny. Iniciativa je čistě občanská, spontánní a nemá právní formu, iniciativa neoslovovala politické osobnosti.

         Petr Pospíchal vyzval Českou biskupskou konferenci, aby Minutu ticha podpořila vyzváněním zvonů. Ta se rozhodla, že výzvu podpoří. Stejně tak ji podpořila i Českobratrská církev evangelická a další církve sdružené v Ekumenické radě církví. Akci podpořilo i mnoho obcí, města i kraje. 

         Minuta ticha nebude spojena s žádnými událostmi ve veřejném prostoru kromě ohlášeného vyzvánění zvonů.

         „Pandemie bohužel ještě nekončí. Lidé budou na tuto nemoc umírat ještě dlouhé měsíce. Jen se neví, kteří to budou. Může se stát, že mezi zemřelými budeme my sami. Třeba i já nebo ty“, poznamenává k současné situaci organizátor.

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy