Nastavení cookies

Vláda ukládá pracovní povinnost ambulantním lékařům a zdravotníkům

04.03.2021 | Prezident

Česká lékařská komora odmítá alibistická vyjádření ministerstva zdravotnictví, že za katastrofální epidemickou situaci v České republice údajně nikdo nemůže.

   Situace v nemocnicích je skutečně kritická, ale vláda přesto není ochotná ani na pár dní zavřít továrny. To nedává smysl. Ministři zřejmě mají stále pocit, že „zdravotnictví to nějak zvládne“. Šestý měsíc fungování v nouzovém režimu však dostává našeho zdravotnictví na dno. Epidemii je možné zvládat pouze účinnými protiepidemickými opatřeními, jejichž zavádění však vyžaduje odvahu, kterou vláda evidentně nemá. My zdravotníci, kdo pracujeme v nemocnicích a ambulancích, epidemii bez pomoci politiků a všech občanů nezvládneme.

   Zatím co se politici a právníci planě handrkovali o to, zda máme či nemáme nouzový stav, epidemie se rozjela do krize, jakou v naší novodobé historii nepamatujeme.  V současnosti umírá v naší zemi na nemoc Covid-19 každých osm minut jeden člověk. Česká republika je nejpostiženější zemí Evropy.

   Má-li mít výpomoc ambulantních zdravotníků v nemocnicích smysl, nesmí být chaotická. Ten, kdo nemá potřebnou kvalifikaci či praxi, ten by byl v nemocnici spíše na obtíž. Rovněž je třeba si uvědomit, že ambulance tvoří první linii obrany našeho zdravotnictví. Po jejím vyklizení se pacienti neuzdraví, jen se nahrnou do beztak již přeplněných nemocnic. Každý by měl dělat to, co umí. V současnosti je nejenom práce praktických lékařů ale i většiny ambulantních specialistů nenahraditelná.

   Česká lékařská komora trvá na tom, že výpomoc musí být dobrovolná, a to navíc při zajištění plných ekonomických kompenzací pro lékařské praxe, které kvůli ní omezí provoz. Právní kancelář ČLK připravuje analýzu situace, se kterou budete rovněž neprodleně seznámeni.

   Zdravotníci dělali a dělají vše, co je v našich silách, a to bez ohledu na skutečnost, že odměny za boj s epidemií mají stále jen podobu vágních slibů. Naší snahou je snižovat ztráty na životech a škody na zdraví způsobené nezvládnutím epidemie. Zároveň jsme však povinni také hájit práva a zájmy členů naší komory. Proto jsem se obrátil na hejtmany s nabídkou, že Česká lékařská komora pomůže s organizací této výpomoci.

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

 

Soubor Velikost
21.03.04 Dopis předsedům OS ČLK - pracovní povinnost.pdf 121.5 kB
21.03.03 Dopis hejtmanům - pracovní povinnost.pdf 117.2 kB
MUDr. Kubek - AIFP.pdf 119 kB
120 2021 Nařízení práce v nemocnicích.pdf 107.6 kB
Pracovní povinnost - právní konsekvence.pdf 176.6 kB
Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy