Nastavení cookies

Lékařská komora znovu vyzývá vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření

06.11.2020 | Prezident

Česká lékařská komora znovu vyzývá Vládu ČR k okamžitému zpřísnění protiepidemických opatření a všechny občany k jejich bezvýhradnému dodržování.
Současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit.
Kolik lidí ještě bude muset zbytečně zemřít, aby vláda začala brát situaci opravdu vážně?

Česká lékařská komora znovu vyzývá Vládu ČR k okamžitému zpřísnění protiepidemických opatření a všechny občany k jejich bezvýhradnému dodržování.

Epidemická situace v České republice je stále mimořádně vážná, možná nejhorší v celé Evropě. Pokles počtu nově potvrzených případů nemoci Covid-19 prokázaných v uplynulých dnech nebyl obrazem zlepšení epidemické situace, ale pouhým důsledkem snížení počtu prováděných testů.

Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na Covid-19. Za uplynulý týden zemřelo 1 230 pacientů a tento týden zemře přes veškerou snahu zdravotníků dalších přibližně 1 500 osob.

Potvrdilo se, že současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit. 

Představenstvo České lékařské komory vyzvalo dne 29. 10. 2020 nastupujícího ministra zdravotnictví docenta Blatného k tomu, aby okamžitě předložil vládě návrh na zpřísnění protiepidemických opatření. To se nestalo. Ztratili jsme další týden, za který zaplatí občané České republiky stovkami mrtvých a dalšími mnohamiliardovými ekonomickými ztrátami.

Kolik lidí ještě bude muset zbytečně zemřít, aby vláda začala brát situaci opravdu vážně?  Představa, že můžeme rozjetou epidemii zvládnout bez závažných ekonomických ztrát, je nebezpečnou iluzí. Čím déle se bude epidemie Covid-19 nekontrolovaně šířit, tím budou nakonec i ekonomické ztráty vyšší. V současném stavu nemůžeme přežívat do jara. Lidé jsou unavení a ztrácí naději, že se situace v dohledné době zlepší. A již z toho důvodu by měla vláda postupovat s větší rozhodností.

Lékaři i ostatní zdravotníci a dobrovolníci, kterým všem za jejich pracovní nasazení a obětavost děkuji, budou samozřejmě i nadále dělat vše pro to, abychom minimalizovali ztráty na lidských životech a zdraví našich spoluobčanů.

Bez skutečné podpory ze strany politiků situaci nezvládneme!

6. 11. 2020

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy