Nastavení cookies

Kompenzační vyhláška zůstává špatná i po vypořádání připomínek

21.06.2020 | Prezident

Informace naleznete níže

   Návrh vyhlášky předložený ministerstvem nedává poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou „bezúročnou půjčkou“ a že tedy nebude muset příští rok pojišťovnám peníze vracet. Představy ministra Vojtěcha o možnosti „dohánění“ produkce výkonů jsou naprosto nereálné, a to bez ohledu na to, zda, kdy a v jaké síle se objeví další vlny epidemie nemoci Covid-19.  Návrh je navíc diskriminační, když znevýhodňuje poskytovatele ambulantních služeb oproti nemocnicím.

   Požadujeme, aby vyhláška přiznávala zdravotnickým zařízením napříč segmenty obdobné kompenzace.  ČLK navrhla takové změny ve vyhlášce, jejichž zohledněním by ministerstvo zajistilo nejenom nemocnicím, ale také poskytovatelům ambulantních služeb při dosažení 80 % produkce referenčního období úhradu ve výši 100 % zálohových plateb na rok 2020.

   Ministerstvo zdravotnictví na naše návrhy sice nepřistoupilo, ale přesto jsme si dokázali vynutit určité ústupky. Od 1.7.2020 se hodnota signálních kódů nahrazujících tzv. regulační poplatky i takzvaná epizoda péče zvyšují nikoliv o 4 koruny, ale o 6 Kč. S platností pro celý rok 2020 se zvyšují hodnoty bodu. U ambulantních specialistů, kde pro každou odbornost ministerstvo navrhlo vlastní hodnotu bodu, se tato navýší v průměru o další 2 haléře nad původní ministerský návrh. Výsledek nic moc, ale pokud bychom neprotestovali, mohlo to být ještě horší. Nechápu, proč ministr Vojtěch odmítá poskytnout soukromým lékařům jistotu, že za práci dostanou peníze, které pro provoz svých praxí potřebují, když přitom díky bezprecedentnímu nárůstu platby za státní pojištěnce zdravotní pojišťovny peníze mají.

Milan Kubek

Soubor Velikost
Tabulka shrnující kompenzační opatření - po připomínkách.pdf 109.6 kB
Hodnoty bodu pro ambulantní specialisty - kompenzační vyhláška po připomínkách.pdf 86.8 kB
Kompenzační vyhláška po připomínkách.pdf 1.7 MB
Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy