Nastavení cookies

Varování ČLK - Limitace použití tzv. rychlotestu

31.03.2020 | Prezident

Limitace použití tzv. rychlotestu

Princip tzv. rychlotestu spočívá v průkazu přítomnosti protilátek třídy IgM a IgG proti viru SARS-CoV-2 (vyvolavatel onemocnění COVID-19); nejde tedy o průkaz přítomnosti viru (přítomnost viru se stanovuje v materiálu z nazofaryngeálního stěru pomocí polymerázové řetězové reakce v reálném čase – RT-PCR). 

Sérologický test je obvykle do 7. dne onemocnění COVID-19 negativní (je o tzv. sérologické okno), a proto je vhodné test provádět po delší době od počátku klinických příznaků infekce - optimálně 10. až 14. den. V případě testování osob bezpříznakových nebo pacientů s minimálními klinickými příznaky může být výsledek testu negativní i po 14 dnech od stanovení diagnózy COVID-19. Negativní test tedy u osob bez příznaků nebo s mírným průběhem COVID-19 infekci nevylučuje (test může být falešně negativní, nemá spolehlivou senzitivitu).

Pozitivní výsledek rychlotestu je třeba ověřit vyšetřením na přítomnost viru pomocí RT-PCR. V případě pozitivity RT-PCR je pacient infekční. Negativita RT-PCR testu a pozitivita protilátkového rychlotestu může svědčit pro prodělanou infekci, nicméně existuje riziko falešné pozitivity (test není 100% specifický).

Zpracoval
prof. MUDr. Michal Holub, Ph.D.
profesor infekčního lékařství Univerzity Karlovy

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy