Nastavení cookies

Nezavírejte ordinace – zrušte plánované kontroly i neakutní vyšetření a zákroky

15.03.2020 | Prezident

Neuzavírejte své ordinace, nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci.

Vážené kolegyně a kolegové,

nemám pro vás ochranné pomůcky a ani nevím, kdy a v jakém množství je dostanete. Přesto vás prosím, abyste zachovali klid a rozvahu. Ochrannými pomůckami, kterých je v České republice kritický nedostatek, jsou prioritně zásobovány nemocnice, záchranná služba a něco málo by měli dostat také praktičtí lékaři. Česká lékařská komora žádné ochranné pomůcky nemá a v současnosti, kdy je jejich distribuce monopolizovaná státem ani nemůže cokoliv shánět. Distribuci budou zajišťovat kraje, každý z nich patrně trochu jiným způsobem. Zásadní je však to, že v současnosti prakticky není co distribuovat.

Neuzavírejte své ordinace, nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci. Zároveň je však důležité chránit si své zdraví i zdraví svých zaměstnanců. Nemocný lékař, sestra či laborant nikomu nepomohou. Proto vám doporučuji, abyste telefonicky či emailem kontaktovali své objednané pacienty a odložili jejich plánované kontroly a neakutní vyšetření do doby, kdy se situace stabilizuje a kdy budete ochrannými pomůckami vybaveni. K dispozici můžeme zůstat pouze akutním pacientům.

Je třeba minimalizovat riziko styku s nakaženým člověkem. To se samozřejmě snáze řekne, než udělá a je jasné, že konkrétní provedení těchto epidemiologických opatření bude záviset na místních podmínkách, ve kterých svoji praxi vykonáváte. Nejenom nemocnice, ale i polikliniky se musí snažit zabránit vstupu pacientů s horečkou a akutními respiračními příznaky – bezkontaktní měření teploty u vchodu… Pokud je mají, pak distribuovat roušky, a zajistit dezinfekci. Posílit hygienu a úklid. Řediteli řady zdravotnických zařízení jsou medicínští laici, kteří nemají představu o tom, co je třeba dělat. Buďte jim nápomocní.

Česká lékařská komora upřednostňuje koordinovaný postup s Ministerstvem zdravotnictví ČR i zástupci krajů. Současná situace je však již značně nepřehledná a nám nezbývá nic jiného než doufat, že během nastávajícího pracovního týdne nějaké ochranné pomůcky konečně dostaneme a že se situace nějak stabilizuje.

Děkuji vám však za práci, kterou děláte. Držte se!

Přeji vám hodně zdraví a zůstávám s kolegiálním pozdravem   

                                                                                                      Milan Kubek
 

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy