Nastavení cookies

Reakce na článek v MfDnes, že praktičtí lékaři si mají zajišťovat masky přes komory.

05.03.2020 | Další organizační složky / Tiskové oddělení

V dnešní Mladé frontě Dnes byla uveřejněna citace hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka: “Obvodní lékaři by si vše měli objednávat přes lékařské komory.” Nevíme, zda toto opravdu pan hejtman řekl, ale každopádně, to není pravda. Protože se na komoru obrací touto informací mystifikovaní kolegové, zde je odpověď.

   Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,

   Česká lékařská komora nemá oprávnění k distribuci zdravotnického materiálu. Zajištění ochranných pomůcek je v kompetenci státní správy, tedy ministerstva zdravotnictví a vlády.
   Prezident ČLK dne 26.2.2020 požádal hlavní hygieničku ČR o informace, kde mohou lékaři sehnat doporučované ochranné pomůcky. Vzhledem k tomu, že tento dopis zůstal bez odpovědi, jednal prezident ČLK 3.3.2020 přímo s předsedou Vlády ČR a ministrem zdravotnictví a apeloval na ně, aby ochranné pomůcky pro zdravotníky v terénu urychleně zajistili, přičemž upozornil, že lékaři nemohou platit za tyto pomůcky současné „tržní“ ceny. Odhadovaná potřeba například respirátorů třídy 3 je pro ambulantní zdravotnická zařízení (bez stomatologie) cca. 200 000 kusů. Stát musí zároveň zajistit jejich distribuci.
   Jako první opatření stát zavedl regulaci prodeje a regulaci maximálních cen respirátorů třídy 3.
   Česká lékařská komora je v permanentním kontaktu s Ministerstvem zdravotnictví ČR a na webových stránkách ČLK i facebookovém profilu ČLK zveřejňujeme aktuální informace a doporučení k infekci Covid-19. Informace rovněž rozesíláme pomocí hromadného mailu na adresy členů ČLK, které máme k dispozici.

S kolegiálním pozdravem  

                                          MUDr. Michal Sojka – tiskový mluvčí ČLK

Kategorie

Pro lékaře

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy