Nastavení cookies

Ústavní soud zrušil úhradovou vyhlášku na návrh zpracovaný ČLK

31.10.2013 | Další organizační složky / Tiskové oddělení

Klíčový rozsudek pro budoucnost českého zdravotnictví.

Průlomové rozhodnutí Ústavního soudu, který označil úhradovou vyhlášku ministra Hegera za protiústavní, bude mít zásadní význam pro budoucnost českého zdravotnictví. Očekávání některých kolegů, že součástí rozhodnutí bude okamžité zrušení nemravných regulací a zvýšení úhrad, které by v letošním roce alespoň pokrylo inflaci a nárůst nákladů zdravotnických zařízení, se však nenaplnilo. Soud totiž sice může vyhlášku zrušit, ale nemůže ji nahradit vyhláškou novou. A pokud by neexistoval žádný právní předpis určující, kolik mají zdravotní pojišťovny platit, hrozil by chaos. Podobný výsledek jsme předpokládali, a proto se lékařská komora několik měsíců snažila bývalého ministra Hegera přimět ke změně úhradové vyhlášky. Marně. Pan ministr nezískal pro zdravotnictví žádné peníze na kompenzaci těch 6,5 mld. korun, které prostřednictvím opakovaného zvyšování sazeb DPH státní rozpočet ze zdravotnictví vysává. Výsledkem jeho politiky je faktická insolvence většiny nemocnic a současné drastické omezování dostupnosti zdravotní péče pro pacienty, které má podobu prodlužování čekacích dob na plánované operace a vyšetření nebo neochoty některých lékařů, kteří již vyčerpali pojišťovnami stanovené limity, předepisovat pacientům léky.

Rozhodnutí Ústavního soudu sice nevyřeší současnou finanční krizi, avšak jeho význam doceníme v příštích letech, kdy ministerstvo zdravotnictví již nebude moci tak drastickým způsobem jako letos svojí vyhláškou omezovat Ústavou a zákony garantované oprávněné nároky pacientů. Stát již nebude smět tlačit lékaře k tomu, aby v rozporu s etikou svého povolání z ekonomické nutnosti omezovali na vlastní zodpovědnost právo pacientů na kvalitní a bezpečnou zdravotní péči. Již příští rok nebude možné, aby zdravotní pojišťovny platily rozdílně za stejné výkony a aby jednotlivé nemocnice od pojišťoven dostávaly za stejné výkony každá zaplaceno jinak.

Soud označil za protiústavní rovněž diskriminační ustanovení, podle kterých zdravotnické zařízení, které poskytne akutní péči klientovi pojišťovny, s níž nemá smlouvu, dostalo zaplaceno pouze tři čtvrtiny toho, kolik by dostalo zařízení smluvní, přičemž poskytnutí takové akutní péče nesmí nikdo ze zákona odmítnout. Soudci odmítli také to, že za péči o nejsložitější pacienty, kteří vyžadují časté kontroly a vyšetření, dostávají dnes soukromí lékaři zaplaceno pouhých 30 % ceny výkonů. To totiž nepokrývá ani jejich režijní náklady. Zásadní změny se však budou týkat i regulačních omezení. Stát ani zdravotní pojišťovny již nebudou smět lékaře nutit k tomu, aby část zdravotní péče poskytovali zdarma a aby část léků a vyšetření svým pacientům hradili ze svého.

Ústavní soud vyhověl návrhu, který pro skupinu senátorů vedených doktorkou Dernerovou připravili právníci lékařské komory, a úhradovou vyhlášku z důvodu rozporu s Ústavou zrušil. A právě toto průlomové rozhodnutí se může stát základem nápravy poměrů v českém zdravotnictví.

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Kategorie

Sekce ČLK

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy