Nastavení cookies

ČLK nesouhlasí s rušením porodnic pouze na základě počtu porodů.

19.01.2012 | Prezident / Sekretariát prezidenta

ČLK nesouhlasí s rušením porodnic pouze na základě počtu porodů. Aplikace hranice 800 porodů za rok by znamenala zrušení 40 % porodnic v ČR. Závazné stanovisko ČLK č. 3/2007

Počet prováděných porodů musí umožnit udržení odborné úrovně zejména s ohledem na pravděpodobný výskyt komplikací, které vyžadují urgentní řešení a kdy zároveň již není možný transport na pracoviště vyššího typu. Jakékoliv číslo o počtu porodů je však možno používat pouze jako pomocné orientační kritérium. V žádném případě není možná mechanicky zavírat kvalitní porodnická oddělení na základě pouhého „nedostatečného počtu porodů“ bez zohlednění ostatních zejména geografických kritérií. Snížení dostupnosti porodní péče totiž zvýší počet porodů mimo porodnice a tím zároveň zvýší počet komplikací včetně novorozenecké a mateřské úmrtnosti.
 
V České republice existuje v současné době 96 porodnic, které odvedou ročně cca 100.000 porodů. Podle výsledků počtu porodů za rok 2010 spadá pod hranici 500 porodů za rok 9 porodnic, pod hranici 600 porodů za rok 13 porodnic.
 
Pokud by byla stanovena hranice počtu porodů 800 za rok, jako minimální počet, pod tuto hranici by spadalo 38 porodnic, což představuje 40% z celkového počtu porodnic v ČR.
 
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK, 12.1.2012

Soubor Velikost
Závazné stanovisko ČLK č. 3/2007 Pro poskytování porodní péče v ČR.pdf 87.3 kB
Kategorie

Sekce ČLK

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy