Nastavení cookies

Výzva k okamžitému přijetí účinných protiepidemických opatření

09.12.2020 | Prezident

Otevřený dopis prezidenta České lékařské komory

Vážený pane předsedo vlády ČR,
vážený pane předsedo Ústředního krizového štábu vlády ČR,
vážený pane ministře zdravotnictví vlády ČR,

epidemická situace v České republice je znovu mimořádně závažná, a proto si dovoluji obrátit se na Vás tímto výjimečným způsobem, prostřednictvím otevřeného dopisu.
Jarní vlna epidemie covid-19 nás sice zastihla nepřipravené, ale díky rychlé a rozhodné reakci vlády, která tenkrát měla odvahu přijmout tvrdá a účinná protiepidemická opatření, jsme situaci zvládli pouze s minimálními ztrátami na životech. Naproti tomu na podzim nám coronavirus uštědřil drtivou porážku v podobě půl milionu nakažených a 9 000 mrtvých. Česká republika se z pozice premianta propadla kvůli tomuto podzimnímu debaklu v množství nakažených na počet obyvatel za celý rok na čtvrté nejhorší místo v Evropě. A jenom díky obrovskému nasazení zdravotníků, kterým bychom měli být všichni vděční, není zatím počet obětí na životech ještě mnohem vyšší. Navzdory této naší snaze se přesto celková úmrtnost v České republice v měsících říjnu a listopadu vyšplhala do výšek, jaké nepamatujeme. 
Dovoluji si připomenout, že Česká lékařská komora vyzvala dne 29. října pana ministra Blatného, aby při svém nástupu do funkce předložil vládě ČR návrh na zásadní zpřísnění protiepidemických opatření. Pan ministr to odmítl. Svůj návrh jsme zopakovali 6. listopadu. Znovu marně. Místo zatažení za záchrannou brzdu vláda zvolila metodu postupného přibrzďování. I tato cesta by samozřejmě za delší dobu mohla vést k cíli, i když za cenu vyššího počtu lidských obětí a větších ekonomických ztrát, vyžadovala by však velkou míru trpělivosti nás všech. A to jsme nezvládli. 
Protiepidemická opatření platná na podzim byla paradoxně mnohem slabší než ta, která platila na jaře, kdy byla objektivně epidemická situace nesrovnatelně lepší. S jejich rozvolňováním pak navíc Vaše vláda začala předčasně, aniž bychom měli epidemii pod kontrolou. Důsledky rozvolnění platného od 3. prosince se sice ještě nemohly projevit, přesto již máme možnost přesvědčit se o tom, že virus stále je mezi námi a stále je připravený zabíjet. Epidemická situace se znovu zhoršuje a Vaše vláda na to musí reagovat dřív, než bude pozdě!
Je mou povinností připomenout Vám, že zdravotníci jsou nejpostiženější profesní skupinou. Nemoc se prokázala u 39 000 z nás, přičemž 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků zemřelo a počty nakažených zdravotníků v těchto dnech znovu rostou. Podzimní vlnu epidemie jsme zvládali za cenu obrovského osobního nasazení všech zdravotníků i dobrovolníků, kterým jsme vděční za pomoc, ale to vše zároveň jen za cenu drastického omezení standardní zdravotní péče, které se negativně projeví na zdravotním stavu populace. Upozorňuji Vás, že čím déle bude krizová situace trvat, tím budou její zdravotní následky závažnější. Přetížené zdravotnictví nemůže fungovat další měsíce v nouzovém režimu.
Zdravotníky v současnosti čeká navíc další práce v podobě plošného antigenního testování, a především přípravy na očkování proti nemoci covid-19. To bude největší logistická akce, jakou jsme kdy museli zajišťovat. Pokud nám nepomůžete, a znovu necháte nemocnice zahltit pacienty s covid-19, pak zdravotníci, v jejichž řadách se šíří pocit nedůvěry vůči krokům vlády i ministerstva zdravotnictví, by již další nápor epidemie nemuseli vydržet. Z těchto důvodů Vás vyzývám, jako prezident České lékařské komory, abyste okamžitě přijali patřičná účinná protiepidemická opatření, která zabrání nekontrolovanému nárůstu počtu nemocných. V době, kdy je možnost očkování účinnými a bezpečnými vakcínami již takříkajíc na dohled, by bylo další hazardování s lidskými životy neomluvitelnou lehkovážností.

Praha, 9. 12. 2020

MUDr. Milan Kubek
prezident České lékařské komory

Kategorie

Sekce ČLK

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy