Nastavení cookies

Prezident lékařské komory vystoupil na zdravotním výboru a jednal s ministrem Prymulou

08.10.2020 | Prezident

Dne 7.10. 2020 jsem na základě pozvání předsedkyně paní profesorky Adámkové měl možnost jako prezident České lékařské komory vystoupit na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny s žádostí zdravotníků o pomoc a podporu při zvládání současné vlny epidemie covid-19.

   České zdravotnictví čelí patrně nejvážnější výzvě v novodobé historie. Epidemická situace je v České republice v současnosti nejhorší z celé Evropy. Všichni víme, čím jsme si tento závažný problém způsobili a nyní musíme hledat společně jeho řešení.

   Současná situace je mnohem závažnější, než byla na jaře letošního roku. Je jasné, že bez ekonomických ztrát se již epidemii zvládnout nepodaří. Lékařská komora podporuje protiepidemická opatření a chápe nutnost jejich dalšího zpřísňování. Prioritou je, aby lidé mohli chodit do práce. Pro zdravotnictví, ve kterém pracují převážně ženy, je extrémně důležité udržel otevřený první stupeň základních škol a školy mateřské. V případě jejich zavření by se významně zhoršila personální krize ve zdravotnictví. Počty nakažených zdravotníků rychle rostou a již nyní musí v řadě nemocnic pracovat i zdravotníci, kteří jsou v karanténě.

   Je třeba uvolnit kapacity nemocnic a připravit je na nápor pacientů s covid-19, a to i těch ve vážném stavu. Je třeba odkládat plánované operace a zákroky, aby zůstala zachována dostupnost péče pro pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje bezodkladnou péči, a to pro všechny diagnózy. Nemocnicím je možno ulevit také tím, že se vyčlení několik léčeben dlouhodobě nemocných pouze pro pacienty s covid-19.

   Nutností bude urychlená novelizace tzv. kompenzační vyhlášky. Předpoklad ministra Vojtěcha, že na podzim žádná druhá vlna epidemie nepřijde, se nenaplnil a bez změny vyhlášky by nezbytné omezování odkladné zdravotní péče vedlo k závažnému ekonomickému poškození poskytovatelů lůžkové i ambulantní zdravotní péče.

   Je třeba zajistit dostupnost testování pro co nejširší okruh osob. Testy by měly hradit všem zdravotní pojišťovny, případně stát. Je levnější hradit testy než vyplácet sociální dávky lidem v karanténě.

   Lékařská komora v jarní fázi epidemie rozesílala lékařům aktuální informace z ministerstva zdravotnictví, od hygienické služby, od zdravotních pojišťoven i z jednotlivých krajů. Komora se zapojila do distribuce osobních ochranných prostředků a svoji pomoc i odborný potenciál nabízí i tentokrát.

   Dále jsem využil příležitost, abych poděkoval členům zdravotního výboru za konstruktivní diskusi a vyslovil uspokojení z toho, že nikdo z přítomných nepodlehl pokušení snažit se současnou krizovou situaci politizovat. Virus nerespektuje stranickou příslušnost.

   Závěrem jsem poděkoval hlavní hygieničce MUDr. Rážové a řediteli ÚZIS profesu Duškovi za průběžně aktualizované informace o počtech nakažených zdravotníků.

   Následně jsem jednal s ministrem zdravotnictví prof. Prymulou o současné neutěšení epidemické situaci a o možném zpřísnění protiepidemických opatření. Česká lékařská komora bude na potlačení epidemie spolupracovat.

7.10.2020

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Kategorie

Sekce ČLK

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy