Nastavení cookies

Stabilizační zákon pro zdravotnictví

18.05.2020 | Prezident

Informace o tzv. stabilizačním zákonu naleznete níže

Vážené kolegyně a kolegové,

Vláda dnes schválila tzv. stabilizační zákon, který zmocňuje ministra zdravotnictví k vydání tzv. kompenzační novely úhradové vyhlášky. Základním principem této vyhlášky by mělo být pravidlo, že zdravotní pojišťovny vyplatí poskytovatelům zdravotních služeb peníze, které by jim vyplatily v souladu se stávající úhradovou vyhláškou v případě, kdyby poskytování zdravotní péče neovlivnila epidemie Covid-19. Navíc ministerstvo zdravotnictví počítá s vyplacením dalších cca 5 miliard korun na kompenzaci zvýšených nákladů poskytovatelů zdravotních služeb v souvislosti s epidemií.

Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou „bezúročnou půjčkou“ a že tedy nebude příští rok muset pojišťovnám peníze vracet. Vzhledem k tomu, že vývoj okolo epidemie Covid-19 zůstává nejasný, je nesmyslné předpokládat, že by zdravotnická zařízení ve zbytku roku mohla „dohnat výpadek produkce výkonů“. Musíme naopak počítat s tím, že zdravotní péči budeme poskytovat se zvýšenými náklady a v obtížnějších podmínkách. Tak jako hasiči nejsou placení jen když hoří, tak i v případě zdravotnických zařízení je třeba hodnotit i jejich připravenost poskytovat zdravotní péči v případě potřeby. 

Podle mých informací by zákon měl Parlament ČR začít projednávat v režimu legislativní nouze již příští týden a pokud jej schválí, byl by to po zvýšení platby za státní pojištěnce (o 500,- Kč od 1.6.2020 a o dalších 200,- Kč od 1.1.2021) druhý krok k ekonomické stabilizaci zdravotnictví.

Následovat by podle návrhu České lékařské komory měla novela Seznamu zdravotních výkonů se zvýšením ceny práce všech nositelů výkonů od 1.1.2021 o 20 % a s její pravidelnou každoroční valorizací o míru inflace. Ke splnění tohoto požadavku, který získává mezi poskytovateli zdravotních služeb stále větší a větší podporu, vyzvala svým usnesením Vládu i Senát ČR a já jsem o něm opakovaně hovořil s předsedou vlády Ing. Babišem a jeho spolupracovníky.

Teprve poté, až bude známo znění Seznamu zdravotních výkonů, bude možné jednat v rámci dohodovacího řízení o konkrétních formulacích pro takzvanou úhradovou vyhlášku na rok 2021. Zatím můžeme hovořit pouze o obecných principech. Zdravotnictví není perpetum mobile a bez peněz tedy fungovat nebude.


S kolegiálním pozdravem   Milan Kubek

 

Kategorie

Sekce ČLK

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy